Gimimas 21-ame amžiuje

Jūs esate čia: Gimtis » Gimdymas » Vandenyje » Gimimas 21-ame amžiuje


Priėmimas į mūsų gimdymo namus

Natasha van Ballenbergne

 

Atvykusius į mūsų gimdymo namus pasitiks patyrusi akušerė. Ji palydės jus į gimdymo skyrių. Ši gimdymo namų dalis yra visiškai atskira, todėl galėsite saugiai ir asmeniškai pasiruošti vaikelio atėjimui.

Pirmiausiai jus nuves į priėmimo kambarį, kur akušerė ne tik surinks svarbią medicininę, administracinę ir praktinę informaciją, bet ir profesionaliai įvertins gimdymo eigą bei vaiko būklę. Jos žinioje yra visa būtina šiuolaikinė medicininė įranga. Svarbiausi yra ultragarso ir elektroninis aparatas, skirtas fiksuoti vaikelio širdies ritmą ir sąrėmių stiprumą. Tačiau jums niekuomet neteks patirti "besaikio" šių priemonių naudojimo.

Būnant gimdymo kambaryje jus globos rūpestinga, tačiau santūri akušerė. Ji lauks patogiausio momento pasinaudoti teigiamu šilto vandens poveikiu vandeniniame gimdymo kambaryje. Iki tol galėsite pasirinkti sau priimtiną atsipalaidavimo būdą: vaikščiojimą, poilsį lovoje, mėgstamos muzikos klausymą, televizoriaus žiūrėjimą, meditavimą ar tiesiog susikaupimą. Visą šį laiką gimdymo eiga bus lėta, bet nuolatinė. Jūs galėsite laisvai judėti, kol tai bus leistina iš medicininiu požiūriu. Esant būtinybei, akušerė patars sutuoktiniams, kaip elgtis sąrėmių metu.

Kai sąrėmiai "įsibėgės" ir ateis tinkamas laikas, jūs nusiprausite po dušu ir pereisite į sūkuriuojančio vandens baseiną. Galėsite visiškai laisvai pasirinkti, ar baseine būsite su partneriu, ar viena. Atpalaiduojantis sūkuriuojančio vandens poveikis padeda lengviau pakelti gimdymą. Labai padeda ir prenatalinio pasirengimo patirtis.

Buvimas vandenyje nėra kliūtis medicininiams stebėjimams. Net tokiomis sąlygomis bus stebimas vaiko širdies ritmas, sąrėmių stiprumas, atsivėrimo dydis, vaiko judėjimas gimdymo kanalu. Tuo pat metu bus siekiama išlaikyti pagarbą jūsų privatumui.

Atėjus laikui stangintis akušerė palydės į gimdymo vonią ir padės pasirinkti patogią padėtį.

Nuo šios minutės ginekologas ir akušerė stengsis dar labiau jums padėti žodžiais ir veiksmais, visuomet atsižvelgdami į esamo momento poreikius. Taip jūs galėsite pagimdyti vaikelį vandenyje, optimaliomis sąlygomis.

Mūsų gimdymo namuose ypač stengiamasi išlaikyti pagarbą motinos ir vaiko ryšiui. Jau po vandeniu galėsite paimti kūdikį į savo rankas, o po to džiaugsitės iš vandens iškeltu vaikeliu, kiek norėsite. Yra svarbu skirti pakankamai laiko, kad motina ir vaikelis apsiprastų naujoje situacijoje ir patirtų kuo mažiau traumuojančio išorės poveikio. Po valandėlės jums ar jūsų partneriui bus pasiūlyta nukirpti virkštelę. Kol vaikelį svers ir matuos jo ūgį, ginekologas patikrins, ar jums nereikia siuvimo. Dėl švelninančio vandens poveikio tarpvietės kirpimo arba plyšimo tikimybė yra minimali. Tuomet vaikelis galės ieškoti jūsų krūties, jei jūs būsite apsisprendusi maitinti krūtimi.

Gimdant vandenyje gimimo procesui leidžiama vykti natūraliai, jei tai yra protinga medicininiu požiūriu, stengiamasi kad atmosfera būtų rami ir jauki. Tokiomis sąlygomis fizinis ir psichologinis atsistatymas vyksta greičiau ir geriau. Tai naudinga ne tik motinai, bet ir vaikeliui bei partneriui.

Vis dėlto pasirinkimas gimdyti vandenyje niekada nebūna vienintelis ir galutinis. Visi gimdymo būdai išlieka galimi iki pat galo. Tiek motinai, tiek vaikeliui mes siekiame suteikti kuo daugiau patogumo, bet laikomės mediciniškai pagrįstų ribų.

Atvykstantiems į mūsų ligoninę mes suteikiame galimybę sąmoningai ir aktyviai pagimdyti savo vaiką. Daugeliui porų tai suteikia neįkainojamą pasitenkinimo jausmą.

Van Ballenberghe Natasha, Ostendės H. Serruy ligoninės akušerė nuo 1986 m.
 

Gimimas 21-ame amžiuje

Užrašai po apsilankymo naujajame Ostendės gimdymo vandenyje centre (Ostendė, Belgija)

Jon ir Troya Turner

"Didysis akušerijos menas yra suprasti, kada ateina laikas suteikti klasikinę medicininę pagalbą. Svarbu išlaikyti idealią pusiausvyrą tarp to, ką gali pati gamta, ir medikų veiksmų." Gyd. Herman Ponette

1969 gimdymo atvejai iš 6000 buvo gimdymai vandenyje. Belgų akušerio-ginekologo gyd. H.Ponette manymu, vandenyje gimdžiusios mamos ir jų kūdikiai buvo patys sveikiausi, o patys gimdymai buvo sėkmingiausi ir teikiantys daugiausiai pasitenkinimo. Tai patvirtina ir vyriausybinis statistinių duomenų (1983 - 1995 m.) auditas.

H.Serruys ligoninės (Ostendė, Belgija) gimdymo vandenyje centras buvo įkurtas daugiau nei prieš dešimtį metų. Jo įkūrėją, Herman Ponette, įkvėpė Rusijoje dirbančio Igorio Čiarkovskio veikla. Šis žmogus pritaikė senovės Kinijoje, Korėjoje ir Mongolijoje paplitusį gimdymo vandenyje būdą mūsų dienų aplinkai. Arčiau namų, Prancūzijoje, gydytojo Michel Odent klinikoje, įvyko dar viena Herman Ponette pažintis su gimdymu vandenyje. Michel Odent buvo stebėjęs Berberų genties (Š.Afrika) moterį, panyrančią į šiltą vandenį, kad sušvelnintų gimdymo skausmus. Per 14 metų H.Serruys ligoninėje įvyko daugiau nei 2000 gimdymų vandenyje, nė vienas žmogus nemirė nuo infekcijos, nė vienas nenuskendo.

Gydytojas H.Ponette prisimena:
"Pernelyg dažnai tekdavo matyti vaikus gimstant prievartos ir įtampos pilnoje aplinkoje, kur visiškai nebūtini medikų veiksmai užgoždavo gimdymo procesą. Tokiomis sąlygomis kai kurios motinos ir jų kūdikiai patirdavo fizines bei psichologines komplikacijas."

Ieškodamas palankesnių sąlygų padėti moterims gimdyti savo vaikus, jis bandė įsivaizduoti sistemą, suteikiančią "mamoms galimybę gimdyti medicininiu požiūriu saugioje vietoje, kur būtų galima sukurti ramią, atpalaiduojančią, nesumedicinintą ir neagresyvią aplinką tiek mamai, tiek kūdikiui".
Gydytojo Ponette manymu labai svarbi yra tėvo ir kitų artimų žmonių parama. Teigiami tokio požiūrio į gimdymą rezultatai yra įspūdingi. Cezario pjūvių ir vakuuminių ištraukimų atliekama perpus mažiau nei vidutiniškai šalyje. Neišnešiotų naujagimių mirtingumas taip pat mažesnis už vidutinį (7 iš 1000). Gydytojas mano, jog kantrumas padeda išvengti prievartos ir prisiderinti prie lėtesnio tempo, kurį gamta sukūrė šiam gimdymui. Kantrumo dėka mama gali prisiimti daugiau atsakomybės. Kantrumas saugo pagalbininkų širdį, padeda sušvelninti stresą. Gimdymas skatinamas daug rečiau. Tiksliais vyriausybinio audito duomenimis 336 skatinimo atvejai apima net tuos, kai medikamentų naudota labai nedaug.

Šio XXI amžiaus gimdymo centro įkūrimo istorija yra tokia:

Praeitis

Pirmųjų gimdymų, vykusių H.Serruys ligoninėje, metu gydytojas Herman Ponette dirbo vienas. Ginekologinio - akušerinio skyriaus vadovas akušerėms buvo uždraudęs teikti net menkiausią pagalbą. Ponette tekdavo pačiam paruošti baseiną gimdymui, o po gimdymo jį išplauti.
 

Dabartis

Kai gydytojas H.Ponette tapo gimdymo namų vyriausiu akušeriu, akušerėms buvo leista jam padėti. Iš pradžių akušerės buvo nusiteikusios skeptiškai, tačiau netruko įsitikinti gimdymo vandenyje privalumais. Tai suteikė joms entuziazmo. Skeptiška, tačiau drąsi ligoninės administracija, skyrusi 240 tūkstančių JAV dolerių šio gimdymo centro įkūrimui, gali pagrįstai didžiuotis prisidėjusi prie vieno iš pirmųjų žingsnių link XXI-ojo amžiaus gimdymo. Reorganizacijos kaina buvo labai aukšta - teko sutvirtinti pastato konstrukcijas, kad išlaikytų didelį baseiną, daug lėšų buvo skirta dizainui, taip pat saugumą užtikrinančios įrangos projektavimui ir gamybai.
 

Supažindinimas su centro veikla

Inauguruota 1996 m. pradžioje, naujoji gimdymo vandenyje programa yra efektyviai įgyvendinama. Organizuojami centro veiklos pristatymai besilankančioms šeimoms. Tą vakarą, kai nuėjome į pristatymą, vykusiame didžiulėje konferencijų salėje, daugybė klausytojų liko stovėti (nes visos sėdimos vietos buvo užimtos). Programą teko dalinti į dvi dalis. Pusė susirinkusiųjų susėdo žiūrėti skaidrių ir klausyti, ką apie centro veiklą pasakoja jo darbuotojai. Kita pusė netrukus buvo pakviesti į ekskursiją po penktąjį gimdymo namų aukštą. Ekskursijos dalyviai apžiūrėjo ir intensyvios neonatalinės terapijos skyrių bei tradicinę gimdyklą - operacinę, o taip pat atskirą kambarį kūdikiams, po gimimo atskirtiems nuo motinų. Pirmoji gyd. Ponette gimdymo vandenyje patalpa (pirmoji pasaulyje vandeninė gimdykla), kur jis dirbo dešimtį metų, dabar vadinama Muziejumi. Šiomis dienomis tai ir pagalbinė patalpa, naudojama, kai vienu metu vyksta daugiau nei vienas gimdymas.
 

Aquarius gimdymo aplinka

Ekskursijos perliukas - tai nauja, jaukaus dizaino, šiuolaikiškai įrengta, gimdymo vandenyje patalpa. Čia nuolat palaikoma 25-30°C temperatūra, įrengtas didelis Jacuzzi tipo baseinas, pilnas 34-35°C temperatūros vandens. Sąrėmių metu jame telpa 6-8 žmonės. Į šį baseiną gimdyvės gali pasikviesti savo partnerius. Tėvai gali atsinešti mėgstamos muzikos įrašų. Gimdymui artėjant į pabaigą tėtis padeda mamai įlipti į skaidraus plastiko gimdymo vonią. Gimdymo vandenyje centre laikomasi filosofijos, jog gimdyme dalyvauja abu tėvai - tiek mama, tiek tėtis. Į vonios vandenį beriama sterilios jūros druskos (santykiu 1000/9), kad vandens sudėtis būtų kuo panašesnė į vaisiaus vandenų sudėtį, bei nuolat stebima, kad laikytųsi pastovi - 37°C - vandens temperatūra. Tinkama vandens temperatūra yra nepaprastai svarbi gimdymo metu. Pernelyg šiltas vanduo gali sumažinti sąrėmių stiprumą. Vonia yra įrengta taip, kad motina galėtų matyti vaiko gimimą, atsispindintį veidrodinėje plokštėje (jos padėtį galima reguliuoti). Tėtis ir gimdymo metu esantys padėjėjai gali lengvai prieiti prie motinos, nes gimdymo vonia turi specialų įrengimą, skirtą reguliuoti vonios aukštį pagal šalia esančių žmonių poreikius. Visa gimdymo aplinka sukurta taip, kad motina jaustųsi saugiai ir patirtų žmogišką paramą; kad nesijaustų sergančiu žmogumi, atsidūrusiu ligoninėje. Sudėtingesniais atvejais būna reikalinga speciali medicininė įranga, todėl šalia gimdymo vonios yra į sieną įmontuotas nuleidžiamas operacinės stalas, o lubose paslėptas stiprus apšvietimas.
 

Motinos sustiprinimas (empowerment)

Gimdančiai motinai padeda jos partneris ir gimdymą priimančių žmonių grupė. Gimdymas vandenyje vyksta natūraliai, sąrėmiai būna gana ramūs, todėl mažiems vaikams leidžiama stovėti šalia motinos ir stebėti, kaip gimsta jų broliukas ar sesutė. Šie vaikai nepatiria jokios žalos. Priešingai, jiems yra labai naudinga daugiau žinoti apie gimimą. Nauja vaikelio aplinka yra artima gimdos aplinkai, todėl jis lengviau pripranta prie platesnių savo judesių. Apytikriai per minutę naujagimio kūnas išsiskleidžia vandenyje, o tada jis/ji iškeliamas/a į paviršių. Paprastai tai daro pati motina - ji pasitinka naujagimį apkabindama ir glausdama prie savęs. Natūraliai, be jokios papildomos stimuliacijos, naujagimis pradeda kvėpuoti, kai oras švelniai paliečia jo kaktą. Mylinčių rankų glėby užsimezga gyvybiškai svarbus motinos ir vaiko ryšys. Vandenyje virkštelė nesubliūkšta, tad į naujagimio organizmą spėja patekti daugiau imuninę sistemą palaikančios medžiagos. Gydytojas Ponette priima ir gimdymus sėdynine pirmeiga. Vandenyje šie gimdymai vyksta saugiau, nes vanduo laiko vaikelio kūną horizontalioje padėtyje, kol užgimsta galvutė. Vandenyje vykstantis dvynukų gimimas profesionalams atrodo tikras stebuklas. Atėjus laikui tėtis arba vyresnysis vaikas, o gal ir abu drauge, pakviečiami nukirpti virkštelę. Jiems tai - įsimintiniausias įvykis.
Naujagimis ir motina nepatiria skaudaus išsiskyrimo. Praėjus kiek laiko po gimimo tėtis pakviečiamas nuprausti kūdikį. Kol motina pakyla iš vandens, naujagimis nuprausiamas jos akyse, o tada grąžinamas į laukiančias jos rankas.
 

Aquarius gimdymo vandenyje asociacija

Pats gimdymas yra tik vidurinė išsamios gimdymo programos grandis. Šią programą parengė "Aquarius gimdymo vandenyje asociacija", remianti tarptautinius gimdymo vandenyje tyrimus. Pasipriešinimas, stresas ir įtampa sukelia skausmą, todėl pirmoji ir svarbiausia užduotis yra padėti motinai, tėvui ir vaikui atsipalaiduoti fiziškai bei sukurti darnų vidinį tarpusavio ryšį.
Vaikelio laukiantiems tėvams organizuojami prenatalinio parengimo kursai, turintys tris pagrindinius tikslus: ugdyti tėvų pasitikėjimą savo sugebėjimais, mokyti teisingai kvėpuoti, skatinti pozityvų mąstymą. Yves de Smedt žodžiais:

"Turime pasirūpinti, kad tėvai nebijotų, nes baimė bematant sklinda laidininku - vandeniu. Nerimas prieš naują, daug ką keičiančią gyvenimo pradžią ir nežinios baimė yra sumažinami vandenyje vykstančių pratybų pagalba."
 

Nėštumas - ne liga, o būsena

Grįždama prie savo pačios ištakų motina iš naujo patiria, kaip ji jaučiasi vandenyje, tiek vandens paviršiuje, tiek ir po vandeniu. Plūduriavimas, kvėpavimas vandenyje bei įvairūs jame atliekami pratimai padeda motinai užmegzti parama ir supratimu grįstą santykį su savimi pačia, partneriu ir vaiku. Profesorius, prenatalinės (prieš gimimą) ir perinatalinės (po gimimo) psichologijos ir medicinos sąjungos prezidentas, Peter G.Fedor-Freybergh sako:

"Prisiminkime, jog mūsų gyvenimas motinos mintyse ir įsčiose prenataliniu laikotarpiu yra pirmasis mūsų, žmogiškųjų būtybių, ekologinis būvis. Čia įvyksta pirmasis kūrybingas mūsų dialogas su motina bei biologine, psichologine ir socialine jos aplinka."

Gimdydama vandenyje, pertraukų tarp sąrėmių metu motina išlieka sąmoningesnė. De Sprenght sveikatos centro (Tilburgas, Olandija) darbuotoja Ruth van Der Scheer poetiškai apibūdina šį motinos ir vaiko atsiskyrimą: "motina palieka savo kūną, kad nueitų pas vaiką ir parsivestų jį atgal".

Yves De Smedt papasakojo mums, kaip jis tapo "Aquarius gimdymo vandenyje asociacijos" nariu. Po 40 valandų trukusių sąrėmių jo žmona Izabelė įlipo į šilto vandens vonią. Čia ji taip atsipalaidavo, jog sugebėjo pagimdyti po poros valandų. Izabelė buvo labai patenkinta šilto vandens, kaip gimdymo katalizatoriaus, poveikiu, ir tai paskatino ją tapti prieš ir po gimdymo vykstančių kursų instruktore. Ji yra viena iš keleto kvalifikuotų žmonių, vedančių mokymus šalia jūros esančiame plaukimo baseine. Tėvai mielai atsiveda savo kūdikius į šiuos kartą per savaitę vykstančius užsiėmimus. 9 mėnesių Yves anūkė šiame baseine plaukiojo netrukus po gimimo. Izabelė skatina tėvus supažindinti savo kūdikius su vandeniu kuo anksčiau.

"Kuo greičiau kūdikis prisijungia prie savo tėvų, tuo geriau. Kūdikiai dar nesugeba plaukti, nes turi praeiti vieneri metai, kol subręsta jų raumenys. Vis dėlto kūdikiai gali gana ilgą laiką saugiai plūduriuoti vandens paviršiuje arba po vandeniu, nes juos globoja tėvai, perduodami mažyliams pasitikėjimą kitais ir savimi - visai kaip prieš gimimą."

Kūdikis negali paskęsti, nes vandenyje jis automatiškai užsičiaupia. Atliekama nemažai tyrimų su kūdikiais ir vaikais, kurie yra tarsi naujai besiformuojanti žmonių giminės atmaina. Vienas centro darbuotojas, Jacques Mayol, juos vadina "homo delphinus". Šie vandens vaikučiai iš tiesų gali keletą minučių išbūti po vandeniu neišnerdami į vandens paviršių įkvėpti oro.
 

Išvada: tai tik pradžia

Šiuo metu Belgijoje yra keturi gimdymo vandenyje centrai, o "Aquarius gimdymo vandenyje asociacija" palaiko ryšius su Didžiosios Britanijos, Olandijos, Vokietijos, Prancūzijos, Šveicarijos, Maltos, Australijos, Brazilijos mokslininkais. Režisierius Thierry Deveillet sukūrė 32 minučių trukmės išsamų dokumentinį videofilmą anglų kalba. Jis vadinasi "Vandens vaikai: Ostnedės gimdymo vandenyje patirtis". Šį filmą galima įsigyti gimdymo vandenyje asociacijoje. Filme rodomi keletas gimdymų vandenyje, iliustruojantys šio švelnaus ir sąmoningo XXI amžiaus gimdymo modelio privalumus. Šiame filme gyd. Ponette supažindina su savo mokytoju, profesoriumi gyd. G.I.Kloosterman iš Olandijos. Šis žmogus apie vaiko gimimą yra pasakęs: "kuo mažiau lietiesi, tuo sklandžiau viskas vyksta".

H.Ponette priduria: "naujajame gimdymo vandenyje centre laikomės tokios nuostatos: neneigiame pagrįstos medicininės intervencijos (sudėtingais atvejais) svarbos, tačiau realistiškai pripažįstame, jog vaiko gimimas patekęs į medicinos sritį, iš tiesų jai nepriklauso: gimdymas priklauso gamtai!"

Autoriai:
J. ir T. Turner yra "Holistinio savęs pažinimo ir tobulinimosi instituto" vadovai (Whole-Self Discovery and Development Inc., Amsterdamas, Olandija ir Santa Fe, New Mexico, JAV).
Jon R.G. Turner buvo išrinktas Tarptautinio Prenatalinės ir Perinatalinės Psichologijos ir Medicinos Bendruomenės (International Society for Prenatal and Perinatal Psychology and Medicine - ISPPM) viceprezidentu ir yra vienas ISPPM žurnalo redaktorių.
Troya Turner-Groot yra ISPPM įkūrėja.
Jie buvo "Atsiminimų prieš gimdymą" terapijos (Prebirth Memory Therapy; holistinės psichologijos dalis) pradininkai. Jie yra Scientific and Medical Network nariai ir Touch the Future mokymo centrų koordinatoriai Europoje. Jų tel./fax (31) 228 513 630.
 

Informacijos ir videomedžiagos apie naujajį gimdymo vandenyje centrą teiraukitės:
Mr. Yves De Smedt
Aquarius Aquanatal Association
Strandlaan 6, 8670, Koksijde, Belgium
Tel. (32) 595 11558
e-mail: aquanatal@skynet.be

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“